Tragický životní příběh Anne Frankové

Tragický životní příběh Anne Frankové

Druhá světová válka je tragickým příběhem se spoustou smutných osudů. Jeden z nejznámějších se odehrál v případě Anne Frankové. Její deník byl po válce zveřejněn a dodnes patří mezi jedno z nejprodávanějších děl týkajících se druhé světové války.

Nacismus, okupace a úkryt

Annelies Marie Franková se narodila 12. června 1929 v německém Frankfurtu nad Mohanem. Nikdo dívce neřekl jinak než Anne. Dívka pocházela z německé židovské rodiny, což byl během druhé světové války zásadní problém. Rodina se rozhodla uprchnout do Nizozemska, kde se usídlila v hlavním městě Amsterdamu.

Ke třináctým narozeninám dostala Anne malý zápisník, který si přála. Původně to sice byla kniha na podpisy, nicméně Anne se rozhodla, že ji využije jako svůj deník, do něhož začala zapisovat, jak vidí sebe, svou rodinu a přátele.

Situace rodiny se zhoršila po okupaci Nizozemska nacistickým Německem. V zemi se začala zvyšovat perzekuce Židů a sestra Anne, Margot Franková, dostala předvolání do Ústředny pro židovské vystěhovalectví, které jí přikazovalo, aby se přihlásila k přesídlení do pracovního tábora.

V důsledku toho se celá rodina rozhodla v červenci 1942 ukrýt v tajných místnostech kancelářské budovy Otto Franka. O úkryt rodiny věděli jen čtyři zaměstnanci firmy, kteří Frankovým spolu s dalšími dvěma rodinnými příslušníky pomáhali. Tito lidé byli jedinými, kdo zprostředkovávali kontakt s vnějším světem a přinášeli zprávy o vývoji války a politické situace. Kromě toho se starali o veškeré potřeby, bezpečí a zásobovali rodinu potravinami, což rozhodně nebyl jednoduchý úkol.

 

Knižní hit Dívka ve vlaku

Knihy patří v předvánočním čase k jednomu z nejhledanějších artiklů, protože jako vánoční dárek se velice dobře hodí. Řada lidí má stále raději čtení reálné...

Odhalení a smrt

Na konci července se k Frankovým připojila rodina van Pelsových a v listopadu přibyl zubař a přítel rodiny Fritz Pfeffer. Většinu času Anne trávila čtením a vzděláváním se. Neustále doplňovala nové informace do svého deníku. Kromě událostí psala Anne i o svých pocitech a plánech. Deník si vedla pravidelně až do posledního zápisu, který se datuje ke dni 1. srpna 1944. Ráno 4. srpna 1944 vnikly do zadního traktu nacistické jednotky, které vedl Oberscharführer Karl Silberbauer ze Sicherheitsdienst, což je bezpečnostní služba. Dodnes není známo, kdo prozradil úkryt rodiny.

Všichni obyvatelé byli odvezeni k výslechu, ale někteří ze zaměstnanců byli později propuštěni, takže se vrátili do úkrytu rodiny, kde našli Annin deník a alba fotografií, které k sobě uložili. Obyvatelé úkrytu byli převezeni do tranzitního tábora Westerbork a následovala cesta do vyhlazovacího tábora v Osvětimi.

Ženy se v Osvětimi využívaly k těžké práci a v noci byly nastěhovány do studených budov, kde se jednoduše šířily choroby. Anna v Osvětimi onemocněla svrabem. 28. října 1944 byla vybrána jako adeptka pro přesun do koncentračního tábora Bergen-Belsen. Tam byla přesunuta společně se sestrou Margot, nicméně v březnu 1945 v táboře vypukla epidemie tyfu, která zabila přibližně sedmnáct tisíc věznů. Margot byla natolik slabá, že zemřela po pádu z postele.

O několik dnů později zemřela i Anne Franková. Není známo přesné datum úmrtí, ale odhaduje se, že Anne Franková zesnula někdy v březnu 1945. Válku z rodiny Frankových přežil otec Otto, kterému se dostal do rukou Annin deník, jenž později vydal a dodnes je tato kniha jednou z nejčtenějších na celém světě.

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmChceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".