URNA – Útvar rychlého nasazení Policie ČR

URNA – Útvar rychlého nasazení Policie ČR

Policie má celou řadu součástí a Útvar rychlého nasazení patří k těm nejznámějším speciálním útvarům. Jejich nasazení bývá podmíněno různými faktory, ale jejich profesionalita musí být skutečně velká, jinak by se nemohlo jednat o natolik prestižní útvar, jakým v současnosti je.

Elitní policejní útvar

Útvar rychlého nasazení se velice často zkracuje jako URNA nebo méně často jako ÚRN. Jde o součást Policie České republiky, která má celostátní působnost a je určena hlavně k ozbrojeným zásahům proti teroristům, během únosů lidí a dopravních prostředků, při zásazích proti potenciálně nebezpečným pachatelům organizované trestné činnosti a pachatelům zvlášť závažných trestných činů. Jedná se o skutečně elitní seskupení nejlepších policistů v zemi. Útvar rychlého nasazení vzniknul původně v roce 1981 v rámci tehdejšího SNB jako Útvar zvláštního určení. Od roku 1985 to byl Odbor zvláštního určení Správy vojsk Ministerstva vnitra. Po revolučním roce 1989 byla jednotka vyčleněna jako policejní útvar s celostátní působností. Útvar rychlého nasazení je podřízen náměstkovi policejního prezidenta, jenž se souhlasem ministra vnitra rozhoduje o vysílání útvaru do akce. O konkrétním nasazení rozhoduje velitel oprávněný nařídit provedení zákroku pod jednotným velením. Příslušníci do Útvaru rychlého nasazení jsou vybírání z řad policistů ve výběrovém řízení, načež ještě musí projít speciálním fyzickým a odborným výcvikem. Útvar rychlého nasazení se dělí na tři sekce – sekce rychlého nasazení, sekce speciálních služeb, sekce administrativně-logistická.

Omezený počet příslušníků

Útvar rychlého nasazení za sebou má řadu mediálně známých akcí. V roce 2000 prováděl zadržení uprchlého vězně Jiřího Kajínka, kterému se podařilo utéct z ostře střežené věznice v Mírově. V roce 2012 pak zatýkali Davida Ratha pro úplatkářství. Známé je i působení v Iráku a Pákistánu, kde zajišťoval ochranu diplomatů. Do Útvaru rychlého nasazení se nemůže dostat každý. Podmínkou je minimální věk třiadvaceti let, tři roky předchozí služby u Policie České republiky, minimálně středoškolské vzdělání, řidičský průkaz skupiny B a odpovídající zdravotní a psychický stav. Po splnění základních předpokladů je zapotřebí nastoupit do výběrového řízení, které je třífázové a prověří uchazeče opravdu důkladně po všech stránkách. Útvar rychlého nasazení v současné době má přibližně 130 příslušníků. Zvláště v dnešních neklidných časech je dobré, že máme takový speciální útvar, který může bojovat s hrozbou teroristických akcí. Příslušníci jednotky jsou po zuby vyzbrojení a mají i výbornou výstroj. K výstroji patří kevlarová přilba, taktické brýle a vesta, útočný nůž, taktické rukavice, černá kukla, chrániče kolen a sluchu, vysílačka a pouzdro na pistoli. Ve výzbroji jsou zbraně ráže 9mm Luger, 5.56 x 45 NATO, 5.7 x 28 mm, granátomety ráže 40x46 mm, zbraně ráže 7,62x39 vz .43, brokovnice, vrhače granátů a odstřelovací pušky. Ve výbavě nechybí ani slzotvorné granáty, kladiva, páčidla, trhaviny, FlashBang výbušky s ohlušujícím a oslepujícím účinkem, štípací kleště či páčidla. Odstřelovači URNA mají speciální vybavení.

Vložené obrázky jsou pouze ilustrační