V Botswaně nalezen druhý největší diamant

V Botswaně nalezen druhý největší diamant

Možná by se zdálo, že doby objevování největších diamantů už jsou dávno za námi, nicméně nyní na světlo světa přišla zpráva, že v africké Botswaně byl nalezen druhý největší diamant na světě.

Úctyhodných 1111 karátů

Těžba diamantů probíhá neustále, ale v poslední době se nenašly žádné extrémně velké kousky, takže bylo poměrně překvapivé, když se v Botswaně našel druhý největší diamant světa. Objev má na svědomí kanadská těžařská společnost Lucara Diamond Corporation, která ho našla ve svém botswanském dole.

Nalezený diamant má hmotnost 1111 karátů a jde tedy o druhý největší zaznamenaný diamant v historii a největší za posledních sto roků! Společnost Lucara Diamond Corporation vydala 18. listopadu prohlášení, ve kterém oznámila, že rozměry diamantu jsou 65 x 56 x 40 milimetrů. Diamant byl objeven v dole Karowe v Botswaně.

Kromě rekordního diamantu byly objeveny ještě další dva poměrně velké diamanty. Oba byly nalezeny taktéž v dole Karowe a jejich váha činí 813, respektive 374 karátů. Diamant o hmotnosti 813 karátů je navíc šestým největším diamantem vytěženým v historii, což je také velice pěkné číslo. Prozatím se zdá, že to navíc nejsou poslední diamanty vytěžené z dolu Karowe a hovoří se o tom, že by to mohl být jen začátek.

Největším diamantem je Cullinan z JAR

Je prozatím velice složité odhadnout hodnotu nalezeného diamantu, jelikož jeho ocenění závisí na řadě faktorů, jako je barva, čistota, vlastnosti brusu a leštění. Bude tedy nějakou dobu trvat, než se zjistí všechny detaily cenného kamene.

Dosud největším nalezeným diamantem byl kámen nazvaný Cullinan, který byl objeven již v roce 1905 v Jihoafrické republice, a jeho nejdelší část měřila 10,5 centimetru. Tento diamant vážil těžko uvěřitelných, ale skutečných, 3106 karátů. Cullinan byl následně rozdělen na devět velkých diamantů a šestadevadesát malých. Dvě největší z rozdělených částí byly vloženy do britských korunovačních klenotů. Jejich váha byla 530,2 a 317,4 karátů.

Diamant objevený v Botswaně má přibližně velikost jako jablko. Nález je zajímavý i pro samotnou zemi, protože Botswana se řadí k těm státům, které investují výdělek z diamantů do vlastní infrastruktury.

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmChceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".