V Číně vzniká největší továrna na klony

V Číně vzniká největší továrna na klony

Klonování se řeší již nějakou dobu a od té doby, co vznikla první klonovaná ovce jménem Dolly, už uplynulo hodně doby. Čína je zemí velkých možností, o čemž se neustále snaží přesvědčovat. Nyní se v Číně plánuje, že by měla vzniknout největší továrna na klony na celém světě.

Čínsko-korejský projekt

V Číně by rádi získali další prvenství a stavba největší továrny na klony je jistě pozoruhodným činem. Továrna začala vznikat na severozápadě Číny a jedná se o společný čínsko-jihokorejský projekt. Jeho hlavním cílem by pak mělo být naplnění snů Číňanů o kvalitním hovězím, kterého je v tomto miliardovém státě nedostatek.

Továrna bude stát přibližně 31 milionů dolarů a měla by se nacházet v průmyslovém městě Tchien-ťinu. Plánované dokončení stavby je poměrně brzy, konkrétně již v roce 2016. Továrna na klony by ze začátku měla klonovat zhruba sto tisíc embryí špičkového japonského skotu za rok, ale to je jen plán na rozběhnutí továrny. Časem by se měl tento počet navýšit až na jeden milion embryí za rok, což je prozatím téměř nepředstavitelné číslo.

Ovšem hovězí není jediným zvířecím druhem, jehož plánují Číňané v továrně produkovat. Na řadu totiž přijdou i psi, kteří budou mít výjimečný čich, díky němuž dokážou lépe pomáhat policii a celníkům. Podobně si Číňané dělají chutě i na klonování úspěšných dostihových koní a některých domácích mazlíčků.

V této futuristické továrně by si na své měli přijít nejen vědci, ale i veřejnost a ochránci životního prostředí. Do budoucna se počítá i se záchranou některých ohrožených živočišných druhů.

Klonovaná prasata na testy

Hovězí ani nebude prvním druhem, který se v Číně klonuje. Již nějakou dobu probíhá klonování prasat pro potřeby testování léků. Známá je farma společnosti BGI na jihu Číny. Čína dělá v klonování velké pokroky, protože první prasata klonovala v říjnu 2006 v Charbinu a od té doby postoupila mílovými kroky.

Při klonování prasat jsou prasnicím do dělohy vkládána naklonovaná vajíčka. Některá embrya mají dokonce upravené geny. Prasata se pro testování léků využívají hlavně proto, že mají geneticky poměrně blízko k lidem. U mnoha prasat se odebírá gen pro růst, takže ten se zastaví přibližně v jednom roce. Některá prasata zase mají upravené geny, aby byla náchylnější k některým chorobám, které se poté vědci pokoušejí za pomoci nových medikamentů vyléčit. Kdo ví, třeba se jednou dočkáme i klonování lidského druhu…

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmChceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".