Unikátní vila Tugendhat

wikimedia.org

Unikátní vila Tugendhat

V České republice se nachází hned několik památek světového dědictví UNESCO a jedna z nich se nachází v Brně na katastrálním území Černá pole. Konkrétně se jedná o unikátní funkcionalistickou vilu Tugendhat, jež byla jako památka UNESCO přijata na 25. zasedání v roce 2001. Pokud máte zájem o návštěvu vily, určitě byste se měli dopředu informovat, jak je na tom s kapacitou, protože zájem veřejnosti je natolik velký, že se doporučuje rezervace vstupenek alespoň dva měsíce předem.

Vila se jmenuje podle manželů Fritze a Grety Tugendhatových, pro něž byla postavena v letech 1929-1930. Vilu navrhoval významný německý architekt Ludwig Mies van der Rohe. Jedná se o unikátní památku moderní architektury a je jedinou svého druhu na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO v České republice. Vila prošla v období mezi lety 2010-2012 památkovou restaurací a obnovou, kdy byla společně s přiléhající zahradou vrácena do podoby, kterou památka měla v době dokončení. Ostatně i interiéry jsou vybaveny přesnými replikami původního vybavení. Manželé Tugendhatovi ve své vile pobývali do roku 1938. V tomto roce před hrozbou nadcházející druhé světové války raději z Československa emigrovali, protože se jednalo o židovskou rodinu. Československo opustili ještě před

podepsáním Mnichovské dohody, což s sebou neslo možnost odvezení vybavení vlastního domu. Během druhé světové války byla vila několik let okupována gestapem, aby si jí poté pronajal průmyslník Wilhelm Messerschmitt, jenž si ve vile zřídil byt a kancelář. Na konci války vilu obsadila sovětská armáda a ubytovala uvnitř své vojáky včetně koní, což mělo za následek zničení většiny zbylého vybavení vily.

Vila Tugendhat je návštěvníkům otevřena během úterý až neděle, takže jediným dnem, kdy vilu navštívit nemůžete, je pondělí. Ve vile jsou k vidění fotografie Fritze Tugendhata, které dokumentují, jak byla vila stavěna a zařizována. Tyto fotografie též posloužily během restaurování vily v letech 2010-2012. Vila Tugendhat je se svým jedinečným vzhledem opravdovým unikátem, a proto se vyplatí se na vlastní oči podívat, o jak zajímavou památku se vlastně jedná. Pokud se tedy dostanete do Brna či okolí, určitě si vyhraďte čas na návštěvu jedné z památek UNESCO.