Vizionář Steve Jobs

Vizionář Steve Jobs

V počítačovém prostředí se pohybuje řada lidí, ale jeden z nich byl opravdovým vizionářem. Jeho jméno bylo Steve Jobs a dokázal skutečně velké věci. Pojďme se na jeho životní příběh podívat.

Vysoké školy brzy zanechal

Steven Paul Jobs se narodil 24. února 1955 v kalifornském San Francisku. Jobs se narodil americké vysokoškolačce a syrskému studentovi politologie, nicméně velice brzy po porodu byl adoptován Paulem a Clarou Jobsovými. Studoval na vysoké škole, nicméně toho zanechal po prvním semestru. Školu ovšem neopustil a vybíral si přednášky dle vlastní volby, které následně navštěvoval rok a půl. Jobs spal v pokojích svých kamarádů na zemi a na jídlo si vydělával vracením lahví od coca-coly. Typickým Jobsovým oblečením byl černý rolák St. Croix s dlouhým rukávem, modré džínsy Levi’s a tenisky New Balance. Jobs se stal jedním z prvních, kdo rozpoznali potenciál myší ovládaného grafického uživatelského rozhraní, které vyvíjela společnost Xerox. V rámci divize Macintosh v roce 1984 uvedl na trh počítač ovládaný za pomoci myši a menu. Roku 1985 byl vyhozen ze společnosti Apple a založil technologicky vyspělou společnost NeXT Computer, která se ale komerčně nedokázala prosadit. Jeho společnost byla v roce 1997 odkoupena stagnující Apple Computer, kdy se Jobs dostal do jejího vedení. Operační systém NeXTSTEP jeho staré firmy se stal základem pro nový operační systém Mac OS X.

Proslul tvrdým manažerským stylem

Jobs byl proslulý svým specifickým manažerským stylem. Často se o něm říkalo, že terorizuje zaměstnance a za malé prohřešky vyhazuje. Jobs se proslavil i svými řečnickými schopnostmi a vizionářstvím, které přesvědčilo řadu lidí. Úspěch jeho obchodní strategie byl v tom, že uměl vycítit aktuální potřebu trhu, klást důraz na snadné použití a rozhodně nepodceňoval ani design, za nějž si někteří zájemci byli ochotni zaplatit vyšší cenu, protože jim dával pocit výjimečnosti. Jobs se v Applu chtěl podílet úplně na všem, takže Apple byl do jisté míry provázán přímo s Jobsem. V určité době si nechal platit jeden dolar ročně, nicméně vzhledem k vlastnictví akcií Applu a Disney patřil k jedněm z nejbohatších občanů USA. Odhad jeho majetku dle Forbesu činil více než osm miliard amerických dolarů. Apple oslavil obrovské úspěchy díky iMacu, iPodu, iPhonu a iPadu. Jobs v Applu podal rezignaci dne 25. srpna 2011 a na postu šéfa společnosti ho nahradil Tim Cook.

Zdravotní potíže a smrt

Od roku 2005 trpěl Steve Jobs zásadními zdravotními problémy. Byla mu diagnostikována vzácná forma rakoviny slinivky břišní, která byla sice chirurgicky léčitelná, nicméně Jobs devět měsíců chirurgický zákrok odkládal a nad rakovinou se pokoušel vyzrát za pomoci alternativní medicíny. Ve chvíli, kdy se jeho zdravotní stav zhoršil, začal svého předešlého rozhodnutí o alternativní léčbě litovat. V roce 2008 byla omylem vypuštěna do světa mylná zpráva o Jobsově úmrtí. V lednu 2009 ze zdravotních důvodů Hobs pozastavil výkon funkce ředitele Applu a v dubnu podstoupil transplantaci jater. Nádor slinivky břišní však metastazoval a Jobsovi nebylo pomoci. Steve Jobs zemřel 2. října 2011 na zástavu dechu, kterou způsobilo rozšíření rakoviny ze slinivky břišní na další orgány. O Stevu Jobsovi byl natočen životopisný film, který právě běží v kinech.

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmChceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".


Projížďka na SEGWAY (1 + 1 ZDARMA) - speciální vánoční nabídka

Poznejte krásu pražských parků na dvojkolce.