Zelené děti z Woolpitu

Zelené děti z Woolpitu

Svět je plný záhad. Podivuhodná historie a neméně tajuplné přírodní úkazy, které stále čekají na vysvětlení, nedávají spát leckomu z nás. Není divu, že se rádi pídíme po dalších a dalších tajemstvích, a když máme příležitost, rádi si přečteme něco, o čem budeme pocit hloubat a přemýšlet. Jednou z takových záhad je nepochybně příběh z Anglie 12. století, který dodnes překvapuje.

Dvě děti a fazolové lusky

Anglická obec Woolpit zažila před osmi staletími nečekaný úkaz, který se dokonce dostal i do tehdejších kronik. Pokud se nám podařilo správně rozluštit pradávné zápisy, pak v roce 1154 objevili vesničané na poli dvojici malých dětí se zelenou pletí, které hovořily neznámým jazykem a nechtěly pozřít nic jiného než fazolové lusky. Zatímco zjevně nemocný a podvyživený chlapec zanedlouho zemřel, dívenka se později dokázala naučit anglicky a vypověděla, odkud přišla. Údajně pochází ze země svatého Martina, při procházce na pastvě zabloudila a podzemní chodbou přišla právě do Woolpitu. Její příběh je o to pozoruhodnější, že později ztratila zelené zbarvení, plnohodnotně se zařadila do společnosti a dokonce se i vdala. Její potomci tedy možná žijí dodnes.

Měl kronikář jen bujnou fantazii?

Je logické, že lidé se pokoušeli tuto záhadnou historku nějak vysvětlit. Zatímco některé teorie jsou spíše úsměvné či nepravděpodobné (anglický folklor například tvrdí, že fazolové lusky s oblibou pojídají duchové mrtvých), jiné už se blíží vědecky podloženým teoriím. Existuje třeba verze tvrdící, že kdosi se dětí chtěl zbavit, a proto je otrávil arsenem (způsobujícím mírně nazelenalé zbarvení pleti) a umístil na pole. Jiný, poněkud střízlivější názor říká, že děti byli prostými vlámskými přistěhovalci. No a najdou se samozřejmě i tací, kteří zelené děti odkazují do říše legend a prohlašují, že chlapec a dívka pocházejí z bujné fantazie kronikářů. Pravdou však je, že uspokojivého vysvětlení se tato podivuhodná záhada dosud nedočkala. Možná proto nás tolik fascinuje.

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmChceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".