Zooterapie

Zooterapie

Zvířata jako součástí rehabilitace nebo psychoterapie, to je aktuální trend v alternativní medicíně a psychologii. Tzv. zooterapie se dostává do stále širšího povědomí a těší se zájmu veřejnosti, neboť se jedná o velice sympatickou metodu, dynamicky se rozvíjející a nabízející velký potenciál.

Jak zvíře pomáhá člověku

Pro zooterapii se nejčastěji využívají psi (tzv. canisterapie), koně (hipoterapie) a kočky (felinoterapie). Neznamená to však, že právě tato zvířata se vyznačují speciálními vlastnostmi vhodnými pro léčbu a terapii, ale z důvodu jejich celkem dobré dostupnosti. V zooterapii totiž nejde o konkrétní druh zvířete, jako spíše o celkový příznivý vliv zvířete na lidskou psychiku a případně i fyzickou stránku. A jak tedy mohou zvířata v zooterapii pomoci? Existuje celá řada způsobů. Už samotná pravidelná přítomnost vhodného zvířete dobře ovlivňuje psychickou pohodu člověka. Nejdůležitější je usnadnění sociálního kontaktu, který je pro některé lidi obtížný. Dále se jedná o kladné přijetí ze strany zvířete – to dokáže projevovat lásku i člověku nemocnému, hendikepovanému nebo starému, který má pocit, že ostatní lidé o něj nestojí.

Pod dohledem profesionálů

Ani fyzická stránka nezůstává pozadu. Například jízda na koni stimuluje desítky svalů a dokáže doslova zázraky při rehabilitaci po úrazu nebo v jiných situacích při poškození pohybového aparátu. Vůbec nejrozšířenější je patrně canisterapie, tedy zooterapie s využitím psů. Psi dokážou nezanedbatelně zvýšit kvalitu života člověka už jen svou přítomností. Za asistence odborně vyškolených terapeutů pak může být tento kontakt mezi člověkem a zvířetem veden k určitému cíli, včetně zvýšení motivace ke vzdělávání, pohybu nebo v rámci psychosociálního začleňování do společnosti.


K zooterapii se využívají pouze zvířata, kterým kontakt s lidmi nedělá žádný problém. Vše probíhá pod dohledem profesionálních terapeutů s bohatými zkušenostmi s prací s lidmi i zvířaty.