Často navštěvovaný hrad Pernštejn

Často navštěvovaný hrad Pernštejn

Pokud hledáte inspiraci, kam se vydat v České republice na výlet, pak jednu z možností představuje hrad Pernštejn. Ten se v posledních letech těší velké oblibě u návštěvníků a určitě stojí za prohlédnutí.

Spojeno s Pernštejny

Když se dostanete do blízkosti hradu Pernštejn, již z dálky uvidíte nad lesy špičky věže. Pernštejn sám leží na vysoké skále, která o hodně převyšuje okolní krajinu. Ovšem to není nic zvláštního, protože hrad přeci musel být co nejméně dobytný.


Pernštejn patří k nejčastěji navštěvovaným moravským hradům a láká turisty i z větší dálky než jen z okolí. Hrad se tyčí na skále nad městysem Nedvědice přibližně osm století a za celou svoji dlouhou historii nebyl nikdy dobyt. Stavba mohutného hradu Pernštejna byla započata již ve třináctém století.

Do současné doby si hrad zachoval svoji pozdně gotickou až renesanční podobu – tedy takovou, jakou měl v době dostavby v šestnáctém století. Pernštejn nechali vybudovat Pernštejnové, kteří v onu dobu patřili k nejbohatším rodům v českých zemích. Ovšem to nevydrželo na věky a osudným se Pernštejnům staly nenávratné půjčky králům. To je nakonec donutilo k rozprodání rozlehlého panství.

Prvním známým majitelem Pernštejna byl Štěpán z Medlova, jehož vnuk přijal za své jméno Štěpán z Pernštejna. A právě hrad Pernštejn se na dlouhou dobu stal hlavním sídlem rodu Pernštejnů. Velkou výhodu představovala poloha hradu na těžko dobytné skále.

Švédové ustřelili dvě patra věže

Hrad dosáhnul své největší slávy na přelomu patnáctého a šestnáctého století, kdy se rod Pernštejnů rozrostl, takže bylo zapotřebí malý hrádek přestavět na velké rodové sídlo. Nejprve byl rozšířen hradní palác a zřízeno nové nádvoří. Vznikla též první přístavba vně ohradní zdi. Hrad postupně ztrácel svůj obranný charakter a měnil se v obytné místo. Z opevnění kvůli tomu zůstalo pouze to nejnutnější - hradby, brány, střílny.

V šestnáctém století se na hradě objevila renesance a začaly se zútulňovat obytné místnosti. Kromě toho byla zařízena i pěkná knihovna, která do současné doby čítá kolem 13 000 svazků a listin. Hrad od šestnáctého století v podstatě nezměnil podobu. Pouze při jeho dobývání švédskými vojsky se seveřanům podařilo sestřelit dvě patra hranolové věže, takže ta je nyní o něco nižší a s palácem ji nespojují dvě přemostění, ale již pouze jedno.

Řada zajímavých filmů

Na hradě se natáčela celá řada více či méně známých filmů. Atraktivní vzhled hadu mu zajistil řadu angažmá. Mezi pohádkami, které se zde natáčely, se vyjímá Jak se budí princezny či Pták Ohnivák. Také se zde natáčelo Sedmero krkavců nebo Princezna Fantaghiro.

Pernštejn si zahrál i v mnohých zahraničních filmech. V cizokrajných filmech Pernštejn často substituoval jiné významné zahraniční hrady. Zahrál si tak v kanadské Johance z Arku, ruském Alexandru Něvském či maďarském Zlatém věku Sedmihradska.

V současné době se kromě kulturních akcí na Pernštejně konají i svatby. Při návštěvě hradu Pernštejna si můžete zvolit jeden ze dvou základních okruhů, kdy jeden trvá přibližně 80 minut a provede zájemce od gotiky do dvacátého století, zatímco druhý okruh trvá okolo 50 minut a podíváte se z věže do knihovny. Pro děti je připraven okruh nazvaný Ztratila se bílá paní, který se hodí hlavně pro děti nižších věkových kategorií ve věku od čtyř do osmi let. Kromě toho je možné si prohlédnout hradní nádvoří bez průvodce a zdarma.

Pernštejn je běžně možné navštívit v období mezi dubnem až říjnem, ale je dobré se podívat na otevírací dobu, která se pro jednotlivé měsíce trochu liší. Vstupné není nikterak závratně vysoké, takže se v případě zájmu klidně můžete podívat na oba nabízené okruhy.