Dračí zátoka Ha Long

Dračí zátoka Ha Long

Na světě je spousta neuvěřitelně krásných míst a dračí zátoka Ha Long patří k nim. Návštěva zátoky je skutečně neopakovatelným zážitkem, který se vyplatí, i když je to od naší země vzdáleno trochu více.

Krása v Tonkinském zálivu

Zátoka Ha Long se nachází ve Vietnamu v Tonkinském zálivu. Známá je hlavně kvůli svým vápencovým skalám, jež vystupují z moře. Zátoka byla zařazena do Seznamu světového dědictví UNESCO v roce 1994. Kromě toho se zátoka zařadila i k sedmi novým přírodním divům světa, což jí přineslo spoustu publicity a přitáhlo ještě více návštěvníků.

Všude v okolí se nachází zajímavé skály, smaragdové moře a přibližně tři tisíce ostrůvků. Ha Long znamená místo, kde drak vstoupil do vody, proto tedy Dračí zátoka. Zátoku údajně drak vytvořil, když při útěku z pevniny smetl jediným naštvaným mávnutím ocasu do moře několik hor. Dračí zátoka se nachází přibližně 110 kilometrů na východ od Hanoje. Výlet se dá zorganizovat samostatně, nebo si můžete zakoupit cestu v nějaké agentuře.

Zátoka Ha Long v dnešní době představuje hlavně velkou vidinu výdělku pro místní obyvatele, na což je nutné se dopředu připravit. Ostatně již v Hanoji Dračí zátoku nabízí všechny místní turistické agentury. Pokud budete zařizovat cestu na Ha Long přímo ve Vietnamu, měli byste určitě navštívit hned několik agentur, abyste si přesně zjistili, co která nabízí. Ceny se pohybují přibližně mezi 45-150 dolary za osobu, přičemž záleží na délce výletu.

V Dračí zátoce řadil i James Bond

V Dračí zátoce se v roce 1997 natáčela jedna z bondovek – konkrétně Zítřek nikdy neumírá, kde se mezi zdejšími skalami za hlavním padouchem hnal agent 007 v podání Pierce Brosnana. Kromě toho v místní plovoucí restauraci končil jeden z dílů slavného automobilového pořadu Top Gear a Catherine Deneuveová zde v roce 1992 točila film Indočína.

V zátoce se můžete setkat s trochu jiným pojetím romantiky, než na co jsme jako Evropané zvyklí a může se to jevit až kýčovitě. Třeba v jeskyni Thien Cung se setkáte s rozzářenými barvami. Jednotlivé části jsou totiž nasvíceny silnými halogenovými světly. Krásu zdůrazňují umělé vodopády. Čerpadlo je schováno v umělém kameni. Dračí zátoka Ha Long byla v roce 2011 zapsána na seznam sedmi přírodních divů světa společně se Stolovou horou, Amazonií, jihokorejským ostrovem Čedžu, vodopády Iguacu, národním parkem Komodo a filipínskou podzemní řekou Puerto-Princesa. Zátoka je skutečně jedinečná a zaujímá celkem 1553 kilometrů čtverečních.