Překrásné vodopády Iguaçu

Překrásné vodopády Iguaçu

Při pohledu na vodopády je řada lidí nadšená. Jedny z nejkrásnějších vodopádů najdeme na hranicích mezi Argentinou a Brazílií. Jedná se o vodopády ležící na řece Iguaçu.


Patří na seznam UNESCO

Vodopády Iguaçu jsou vlastně úplně největším systémem vodopádů na naší planetě Zemi. Leží na stejnojmenné řece a voda se tu v přepadu dlouhém přibližně 2, 7 kilometrů řítí přes okraj lávové plošiny do hloubky cca sedmdesáti metrů. V době dešťů je tu průtok vody asi 6 500 m³/s vody a kolem 270 vodopádů.

V době sucha ovšem průtok klesá k 300 m³/s vody a klesá i počet vodopádů, kterých je v tomto období kolem 150. Brazílie i Argentina v okolí vodopádů vytvořily poměrně rozsáhlé národní parky. Na argentinské části je to Parque Nacional Iguazú, zatímco na brazilské straně je to Parque Nacional do Iguaçu.

Tyto národní parky ochraňují nejen vodopády, ale i okolní velice zachovalý prales. Vodopády včetně obou národních parků byly zařazeny na seznam světového dědictví UNESCO.

Zařazení k 7 přírodním divům

Dne 27. května 2012 byly vodopády oficiálně jmenovány mezi novými přírodními sedmi divy světa. To dozajisté přinese popularitu po celém světě a hlavně přiláká celou řadu turistů, což už se začalo dít a návštěvnost se celkem zásadně zvýšila.

Prvotní jednání o přírodních divech trvala od prosince 2007 do července 2009, kdy mohli lidé z celého světa navrhnout oblasti, které by měly být mezi přírodními divy. Celkem bylo zvoleno 77 semifinalistů, ze kterých tým mezinárodních odborníků na přírodu zvolil 28 finalistů.

Poté bylo spuštěno veřejné hlasování. Ve výsledku byly zvoleny tyto přírodní památky – filipínská podzemní řeka Puerto-Princesa, Stolová hora, park Komodo v Indonésii, Dračí zátoka Ha Long ve Vietnamu, Amazonka, jihokorejský ostrov Čedžu a právě vodopády Iguaçu.

Největší jsou Ďáblova ústa

Největším vodopádem v Iguaçu jsou tzv. Ďáblova ústa. Vodopády jsou velice často navštěvovány turisty, pro které byly pod vodopády postaveny speciální lávky a pozorovatelny. Lepší pohled na vodopády poskytuje brazilská strana, odkud je můžete vidět v kompletní šířce.

V blízkosti vodopádů se nachází tři města, přičemž každé z nich patří do jiného státu. V Argentině najdeme Puerto Argentino, v Brazílii Foz do Iguacú a v Paraguaji Ciudad del Este. Poblíž se nachází i přehradní nádrž Itaipú, která je skutečně obří a do nedávné doby se dokonce jednalo o největší přehradu a vodní elektrárnu na světě.

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmChceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".